Obsesja doskonałości – czy wymaga pomocy terapeuty?

Obsesja doskonałości – czy wymaga pomocy terapeuty?

Zaniżone poczucie własnej wartości i nierealne wymagania

Presja otoczenia, niska samoocena, nadmierna ambicja rodziców – to tylko niektóre przyczyny, mogące skutkować nadmierną chęcią dążenia do ideału. Obsesja doskonałości niesie za sobą bardzo dużo negatywnych konsekwencji. Obniżone samopoczucie, ciągła frustracja i poczucie bycia niewystarczającym oraz niższa jakość życia, połączona z chronicznym niezadowoleniem nie wyczerpują tematu. Dlatego, jeżeli obsesja doskonałości zaczyna negatywnie wpływać na twoje codzienne funkcjonowanie – zareaguj.

Po czym poznać, że coś jest nie tak?

Problemy ze zdrowiem psychicznym i trudności związane z codziennym funkcjonowaniem mogą być ciężkie do zauważenia. Zwłaszcza, że wiele z nas ma tendencję do bagatelizowania własnych problemów. Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka, sugerująca, że coś jest nie tak, i że być możemy mamy problem z nadmiernym perfekcjonizmem i chęcią dążenia do ideału? Wśród sygnałów, które powinny nas zaniepokoić można wymienić:

  • brak satysfakcji z podejmowanych działań,
  • nieustanne porównywanie swoich osiągnięć, wyglądu i wyborów z życiem innych ludzi,
  • niezadowolenie z siebie,
  • krzywdzenie siebie, tylko po to, żeby dopasować się od cudzych oczekiwań,
  • brak umiejętności stawiania granic,
  • uciekanie w używki i destrukcyjne zachowania,
  • bezsenności i stany depresyjne.

Obsesja doskonałości może obejmować kilka lub wszystkie z powyższych czynników. Może też objawiać się w inny sposób, np. poprzez nieustanną chęć poprawiania swojego wyglądu, kondycji lub jakiejś umiejętności. Nadmierny perfekcjonizm i chęć bycia idealnym odbierają radość z codziennego życia. Dlatego, jeżeli zauważymy, że mamy problem z obsesją na punkcie dążenia do doskonałości, zwróćmy się o pomoc do psychologa lub terapeuty.

Czy obsesję można zwalczyć samodzielnie?

Jeżeli sami jesteśmy w stanie zauważyć problem i jesteśmy pewni, że chcemy zmienić swoje życie – samodzielna praca ma szanse powodzenia. Zazwyczaj jednak nie wiemy, w jaki sposób sobie pomóc, brakuje nam obiektywnego spojrzenia na swoją sytuację i motywacji do tego, by zawalczyć o coś lepszego. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty. W niektórych przypadkach wystarczy kilka spotkań, które staną się bodźcem do zmian. W innych, konieczna będzie dłuższa terapia, która pozwoli nam zmienić nasze przyzwyczajenia i nawyki, a także uwolnić się od obsesji doskonałości. Praca ze specjalistą pomoże nam uporządkować swoje życie i relację z samym sobą, dzięki czemu staniemy się szczęśliwsi.